LED Aydınlatmanın 8 Avantajı

LED Aydınlatma

1. Uzun Ömür

Ortalama akkor ampulünüzün ömrü ile karşılaştırıldığında, bir LED ışığın ömrü çok daha uzundur. Bir akkor ampulün ömrü ortalama bin saattir. Ortalama bir LED ışığın ömrü 50.000 saattir. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak ömrü iki katına yani 100.000 saat kadar uzayabilir. Bu rakamlar ise bir LED ışığın, onu değiştirmeniz gerekmeden önce altı ila 12 yıl arasında kullanılabileceği anlamına gelir. LED ışığın ömrü akkor ampulden 40 kat daha uzundur.

Floresan, metal halide veya sodyum buharlı lambalar kullanıyor olsanız bile, bir LED ışığı en az iki ila dört kat daha uzun süre dayanır.

Bu nedenle, değiştirme maliyetleri ve şirketinizin aydınlatma faturasının bakım faaliyetlerinden tasarruf etmiş olursunuz.

2. Enerji Verimliliği

Önde gelen LED aydınlatma avantajlarından bir diğeri de enerji tasarruflu çalışmasıdır. Bir aydınlatma kaynağının enerji verimliliği ampulün kullandığı her bir güç birimi veya watt için cihazın yaydığı aydınlatma miktarını tanımlayan faydalı lümen cinsinden ölçebilirsiniz. LED aydınlatma, diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha az atık ışık ve daha kullanışlı lümen üretir. (Lümen bir kaynaktan çıkan ışık miktarıdır.)

Ofisinizdeki, okuldaki veya diğer tesislerinizdeki tüm aydınlatmayı LED’lerle değiştirdiyseniz, genel enerji verimliliğinizde %60 ila %70’e varan bir iyileşme görmeniz mümkün. Bazı durumlarda, ne tür ışıkları değiştirdiğinize ve ne tür LED ışıklar kullandığınıza bağlı olarak, iyileştirme %90’a kadar çıkabilir.

Enerji verimliliğindeki bu iyileştirmeler, finansal tasarruflarla doğrudan ilişkilidir. Geleneksel bir ışık kaynağını bir LED ışık kaynağıyla değiştirdiğinizde, enerji kullanımınız düşecek ve LED ışıkların bir işletmenin ya da evin kârı için e kadar akıllı bir yatırım olduğunu göreceksiniz.

3. Geliştirilmiş Çevresel Performans

Şirketlerin çevre dostu olmaları giderek daha önemli hale geliyor. Müşteriler giderek daha fazla çevre dostu seçenekler istiyor ve çevre dostu bir ışık kaynağı kullanmak, şirketlerin enerji kullanımlarını azaltmalarına ve sosyal açıdan bilinçli bir tüketici tabanını çekmek için yardımcı bir unsur olabilir.

4. Soğuk Koşullarda Çalışabilme Özelliği

Geleneksel aydınlatma kaynakları soğuk havayı sevmez. Sıcaklık düştüğünde, Özellikle floresan lambaların soğuk havalarda yoğunluğu azalır.

LED ışıklar ise soğuk havalarda yaklaşık %5 oranında daha iyi performans gösterir. Bu nedenle dondurucularda, et dolaplarında, soğuk hava depolarında veya soğutmalı vitrinlerde ihtiyaç duyulan aydınlatma için LED ışıklar oldukça mantıklı bir seçimdir. LED ışıkların Soğuk havalarda çok verimli performans göstermeleri, aynı zamanda onları otoparklardaki ışıklar, binaların çevresini aydınlatmak için kullanılan ışıklar ve dış mekan tabelalarında kullanılan ışıklar için mükemmel bir seçim haline getirir.

5. Isı veya UV Emisyonu Yok

Akkor ampulü söndükten hemen sonra değiştirmeyi denediyseniz, kullanımda olduklarında ne kadar ısındıklarını bilirsiniz. Akkor ampuller gibi birçok geleneksel aydınlatma kaynağı kullandıkları enerjinin %90’ından fazlasını ısıtmak için çevirir ve enerjinin yalnızca %10’u ile ışık üretimi gerçekleştirir.

LED’ler neredeyse hiç ısı yaymaz ve yaydıkları ışığın çoğu görünür spektrum içindedir. Bu özellik, tıp uzmanlarının yılın karanlık aylarında birçok insanı etkileyen Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu (SAD) için olası bir çözüm olarak LED’leri önermelerinin bakmalarının bir nedenidir.

6. Anında Aydınlatma ve Sık Geçişlere Dayanma Yeteneği

Hızlı bir şekilde yanan bir ışık istiyorsanız LED aydınlatma sizin için oldukça mantıklı bir seçim olacak. LED ışıklar anında açılıp kapanabilir. Örneğin bir floresan ışığın açtığınızda nasıl titrediğini ve tam olarak yanmasının genellikle iki veya üç saniye sürdüğünü düşünün. LED aydınlatmada yanıp sönme anlıktır, yanması için beklemenize gerek yoktur.

Bunların yanında geleneksel aydınlatmaları sık sık açıp kapatırsanız, ömürleri kısalacaktır. LED ışıklar sık ​​açıp kapamadan etkilenmez. Ömürlerinde veya verimliliğinde bu sebepten herhangi bir azalma görülmez.

7. Karartma Yetenekleri

LED’ler, yaklaşık %5’ten %100’e kadar neredeyse her güç yüzdesinde iyi performans gösterir. Diğer bazı aydınlatma kaynakları, kısıldığında daha az verimli çalışır. Bazen, onları hiç karartamazsınız.

LED aydınlatma için tam tersi geçerlidir. Bir LED ışığı üzerinde tam güçten daha az güç kullandığınızda, daha verimli çalışır. Bu özellik başka faydalara da yol açar. Ampulün ömrünü uzatır ve daha az enerji kullanmış olursunuz. Böylece enerji maliyetlerinizi düşürür.

8. Yönlülük

Her geleneksel aydınlatma teknolojisi  ışık kaynağının etrafında 360° ışık yayar . Bu, ışığın belirli bir alanı aydınlatmasını istiyorsanız, ışığı istenen yöne yönlendirmek veya yönlendirmek için aksesuarlar satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Işığı yansıtmak veya yönlendirmek için bir şey kullanmazsanız, aydınlatma gerektirmeyen enerji aydınlatma alanlarını boşa harcarsınız ve bu da daha yüksek enerji maliyetlerine neden olur.

Ancak bir LED ışık yalnızca 180°’lik bir alanı aydınlatır, bu da endüstriyel bir mutfak, koridor veya banyoda gömme aydınlatmaya ihtiyacınız olduğunda LED aydınlatmayı mükemmel kılar. Ayrıca, sanat eserlerini aydınlatmak için de idealdir, çünkü yalnızca sanat eserini bozmaz, aynı zamanda ışık kaynağının arkasındaki aydınlatma gücünden hiçbirini kaybetmezsiniz.

Diğer aydınlatma türlerine göre pek çok açıdan avantaj sağlayan LED avize ve aydınlatma modellerimiz için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Kategoriler