Led Avizenin ve Aydınlatmanın Ömrü Ne Kadardır?

Led avize

Edison’un icadından sonra sıklıkla kullanılan ampul artık çağın gereksinimleri ve modern dünyanın getirdiği anlayış ile birlikte yerini LED aydınlatmalara bırakıyor.

Eskiden beğenerek taktığımız elmas avizeler, taşlı avizeler, nostaljik bir hava katarken şimdi ise çeşitli malzemelerin içine Led’ler yerleştirilerek elde edilen avizeler ön plana çıkıyor.

Evlerimizden tutun ki vitrinlere kadar LED aydınlatmalar kullanılmaya başlandı.

Peki normal bir ampul aydınlatmaya göre LED aydınlatmanın ömrü ne kadar?

Bu aydınlatma ampul ile kıyaslanacak olursa daha az masraflı ve daha uzun ömürlü. Ampullerin hassas olması sebebi ile sürekli patlayan yapıları oldukça masraflı. Ancak LED’ler yapıları itibari ile hem daha kibar hem daha sağlam yapılılar.

 5 ila 20 yıla kadar kullanılabilir oluşları ile kolay kullanım avantajı ile bütçe dostudur.

LED AVİZELERİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASININ SEBEBİ NEDİR?

LED avize yaklaşık 3-4 kısımdan oluşur. Gövde, ışık kaynağı, sabit akım veya sabit gerilim sağlayan güç kaynağı. LED avize 220v gerilimi ile ışığı beslemek için gerilimi düşürür ve akımı sınırlar. Bunun sebebi LED’lerin zarar görmesini engellemektir.

Bazı Led’lerde olan 4. Kısım beyaz renkte difüzör ise ışığı yumuşak bir şekilde vermek amaçlı kullanılır. Bazı avizelerde varken bazılarında yoktur. Tamamen isteğe bağlı bir yapı çeşitlidir. Bazı avizelerde ise difüzör yerine kristal taşlar vardır.

KAÇ SAAT DAYANIR?

Kullanım ömrü yaklaşık 50.000 ve 60.000 saat aralığında ömrü vardır. Bu kullanım ömrü Led’lerin bakımı, onarımı ve belirtilen koşullar sağlandığında geçerlidir. Bu belirtilen saatler bilimsel olarak raporlanmış ve kanıtlanmıştır.

Günümüz mimarisinde evler inşaa edilirken artık avizeye model ve çeşitlerine mimarlar karar vermektedir. Mimarların karar aşamasında en çok dikkat ettikleri şey estetik görünüm ve kullanım ömrüdür. Bu yüzden LED avizelerde oldukça seçici davranır ve güvenilir markalardan alışveriş yapmaya özen gösterirler.

Sonradan evinizin tasarımına farkındalık katmak ve havasını değiştirmek istiyorsanız eğer mutlaka teknik özelliklerine önem vermelisiniz. Çünkü bahsettiğimiz gibi Led’ler uzun ömürlüdür. Ancak kalitesiz ve vasıfsız olana denk gelirseniz çok miktarda kayba uğrayabilir, bir verim alamayabilirsiniz. Kaliteli led ampül ve avizeler için bu ürünleri inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Kategoriler