Bir Avizenin Dekorasyondaki Önemi

Bir Avizenin Dekorasyondaki Önemi

Bir avizenin dekorasyondaki önemi küçüksenemeyecek kadar önemlidir. Bir ortamı güzelleştiren unsurlar evin mimarisi, mobilyalara ve avizelerdir. Mobilyaya göre avize seçmek ortamı tamamlar ve estetik bir hava katar.

Çok eski tarihlerden beri kullanılan aydınlatma zamanla dekorasyon anlayışına bürünmüştür. O zamanların modası olan kristallerden, taşlardan oluşan avizeler zamanla evrimleşmiştir. Günümüzde daha modern daha sade bir anlayışa bürünmüştür.

Avize seçmeden önce tarzınızı belirlemeli ve tarzınıza uygun ışık belirlemelisiniz. Örneğin sarı ışık çoğu materyalde yansıma yapar ve materyalin rengini göründüğü gibi göstermeyebilir. Beyaz ışık ise kullanılan materyali daha parlak, aydınlık veya soluk gösterebilir. Mavi ışık ise mavi yansımalar yaratabilir.

Işık rengini düşündükten sonra avizenizi neresi için seçeceksiniz buna karar vermelisiniz. Yatak odası için bir seçim yapacaksanız eğer odanızın geniş olması ile avizenizin büyüklüğü arasında bir ilişki kurmalısınız. Eğer yatak odanız küçük avizeniz büyük olur ise odanız küçük gözükecektir.

Odanızın küçük gözükmesi uyku konforunuz açısından önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple kullanmanız gereken avize türü ayaklı olmalı. Loş bir ortam yaratarak yatak odanızda psikolojik olarak uykuya hazırlık yapabilirsiniz.

Salonda kullanmanız gereken avize ise ne çok büyük olarak odayı daraltmak nede yok denecek kadar küçük bir avize modeli. Salonda kullandığınız mobilyalar spor ise size önerimiz ledli halka avize modelidir. Eviniz şık ve klasik bir mobilya ile döşendi ise flyıng lineer vertical model avize ve lamba modeli olacaktır.

Bir Avizenin Dekorasyondaki Önemi Eşyayı Öne Çıkarması

Aydınlatma bir evdeki çok sevdiğiniz bir eşyayı öne çıkartmakta bire bir yöntemlerden bir tanesidir. Aydınlatmak için kullanacağınız avize ve lambayı, öne çıkarmak istediğiniz eşyanın çevresine yakın tutabilirsiniz.

Kullandığınız ışığı olduğu gibi kullanmak yerine ne kadar ışık vereceğini nereye yansıması gerektiğini planlamalısınız. Çoğu kişinin yaptığı hatada tamda bu noktadır. Işığın gözü çok rahatsız etmeyecek bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ışık miktarı eşyaların rengini değiştirmeyecek yönde ve renkte olması da estetikliğini etkilemektedir.

Yüksekliği ve Oda Konumu

Bir avizeyi odanın tavan yüksekliğine göre ayarlamalısınız. Bunun sebebi tavanı alçak olan bir mekanda avize uzun ve yere yakın olursa insana rahatsızlık verebilir. Bu yüzden yüksek göstermek için mutlaka kısa avizeler tercih edilmeli. Refah ve ferah alanlar yaratmalıyız.

Tavanı olması gerektiğinden çok daha yüksek mekanlar için ise uzun avizeler tercih edilebilir. Tercih edilen avize mekana göre genişliği ayarlanabilir. Psikolojik açıdan olması gerekenden çok daha geniş bir mekan insana yalnızlık ve boşluk hissini verir. Ev ortamında bu tarz duygulara yer vermemek için geniş ve yüksek tavanlı odalarda uzun ve büyük avizeler tercih edilmeli.

Avize Çeşitleri

Kristalli avize tercihleri bulunduğunuz mekana tarihi ve lüks duygusunu verir. Ancak kullanacağınız ışığa çok dikkat etmeli ve deneyerek karar vermelisiniz. Bunun sebebi kristalin içinden geçen ışığın 7 ayrı rengi yansıtmasından kaynaklıdır. Bu tarz bir avize için halojen ve enkandesen ampulleri tercih etmelisiniz. Aksi taktirde yanlış ışık kullanımı avizenin basit bir görünüm kazanmasına sebep olabilir.

Tiffany (cam mozaik) avizeler bir çok camdan ve parçadan oluşan avizelerdir. Çok fazla renkten oluşabilir. Birçok çeşidi olan tiffany avizeler mozaiklerden bir desen oluşturabileceği gibi rast gelede yerleştirilebilirler. Bulunduğu ortama şık ve gösterişli bir hava katar ancak aydınlatması yetersizdir.

Rustik avizeler ise sıcak köy evleri, çiftlik evleri, dağ evleri gibi yerlere çok yakışan ve aydınlatmasıyla şömine yanındaymışçasına gibi hissettiren avizelerdir. Kullanılan malzemeler genellikle ahşap, demir, doğal taşlar ve ipler gibi doğal malzemedir.

Modern avizeler çağımızın standartlarına uygun tarzda geliştirilen avize türleridir. Modern mimari ve dekorasyonun tamamlayıcısı olarak kullanılan Led aydınlatmalar ile modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Avize seçmeye giderken evinizin fotoğrafını çekip çalışanlara danışabilirsiniz. Odanızın tavan ölçüsünü ve avize ölçüsünü mutlaka oranlayarak almanızda fayda var. Avizenizi tamamlayan mobilya ve ek aydınlatmalara yer verin. Işık rengi ile odanın işlevini bağdaştırın.

Işık dozunu mutlaka eşyalarınıza göre ayarlayın. Avize ve ışık ağırlığını mutlaka ölçün. Oda genişliğine göre avize genişliği ve büyüklüğünü ayarlayın. Bu tarz küçük noktalara dikkat ederek evinizi ve mekanınızı şık bir görünüme ulaştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Kategoriler